Adana

İki Günde Dünyaları Yeme Sanatı – Adana – 2. Gün

Adana’nın taşı toprağı lezzet.  O sebeple iki güne sığdırmak çok kolay olmadı. 1.gün’de neler yaptık bu yazımdan bakabilirsiniz.

İkinci gün sabah erkenden Taşköprü’yü geçip sanayiye doğru yola çıktık. Levent börek; uzayan peyniri ve baklava çıtırtılarıyla son dönemde Adana seyahatlerinin olmazsa olmazlarından. küçük bir arabada hizmet veren Levent Börek’te ister paket olarak alıyorsunuz isterseniz oradaki taburelerde börekle kahvaltınızı yapabiliyorsunuz.

Hatay ve Silifke’den gelen peynirler anlatıldığı kadar uzuyor. Börekten de baklava çıtırtısı geliyor. Denenmeli; tek konu yağının insanı biraz rahatsız etmesi. Sadeyağ ile daha düşük kaliteli yağların karışımı olduğunu düşünüyorum.

 

Levent Börekçilik küçük bir arabada hizmet veriyor.

Sabah ciğer yemeden ayrılmayalım hayalleriyle ikinci durağımızı Ciğerci Mahmut olarak ayarlamıştık. Ancak midemizdeki börek buna izin vermedi. Adana’da içimde kalanlar listesinde ilk sıralarda burası bulunuyor. O sebeple, bir sabahınız varsa ya az börek yemenizi ya da tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Midemizi biraz dinlendirdikten sonra Adana merkezinde yürüyüşe başladık ve Tatlıcı Gönül Kardeşlere geldik. Burada çeşit çeşit tatlı olmasının yanında, farklılığı midyeci tezgahı gibi çalışması 🙂

Taş kadayıflardan yediğiniz kadar ödüyorsunuz

Sonraki durak Adana’nın ilk kebapçılarından Kebapçı Mesut. Kebapçı Mesut’un yeni bir şubesi daha var ama biz asıl mekana gitmeyi tercih ediyoruz. Salaş mekan tanımından çok bakımsız mekan diyebiliriz. Ancak duvarlarında ünlü geçidi var. Adana’sı lezzetliydi ancak ortaya karışık söylememeniz fiyat performans oranı sebebiyle tavsiyedir.

Kebapçı Mesut 4 kişilik karışık kebabı

Dolaşırken yol üstünde Ali Göde’de bir Şalgam içmeyi unutmayın.

Adana ciğercilerinin bir diğer adresi Ciğerci Birbiçer. Kalabalıktan korkmayın girin içeri:) Ciğerci Mehmet Usta kuzu ciğeri, Birbiçer dana ciğerinde doğru adres.

Not: Akşam uçağına doğru yola çıkarken koştur koştur bir kez daha şırdan yemeğe gittik.

Başka bir Adana seyahatinde bir bu kadar daha liste çıkacağına eminim 🙂

Gurme seyahatlerinizde öneriler için takipte kalın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir