İstanbul

Kadıköy Meyhaneleri- Samatyalı Moda Meyhanesi

Kadıköy’de çok yerde rakı içebilirsiniz ama lezzetli ve farklı mezeler bulmak istediğiniz zaman mekanların sayısı çok sınırlı. İşte Samatyali Meyhanesi bu ihtiyaca ilaç gibi gelenlerden. Sahibi İsmet Ulger; Türkiye’nin önemli somelyelerinden. Ozgur Şef’te daha önce şarap menüsü servis eden kendine has bandanalı/şapkalı karakteri hatırlayanlar varsa işte o 🙂

Samatyalı eski Moda Meyhanesinin yerinde; Moda caddesi üzerinde iki katlı meyhane. Canlı müzikli (ud) üst katı kutlamalar için doğru adres olabilir.

Samatyalı Meyhanesi’nin üstkatı küçük kutlamalar için çok uygun

Bana göre; bir meyhanenin özverisinin göstergelerinden basit gibi görünen mezelerin lezzeti. Hele bir de kendilerine özgü tarifleri varsa hiç durmayınız, sipariş veriniz. O sebeple biz de hiç tereddüt etmeden  “Ermeni karması”nı masamıza buyur ediyoruz.  İçinde incir, kuru kayısı, kuru domates, susam, zeytin ve peyniriyle rakının yanına yakıştırıyor kendini.

Ermeni Karması; kuru kayısı, incir, kuru domates, peynir, zeytin karışımı lezzet karması

Ara sıcaklarda da aynı özveri devam etti. Ara sıcaklarda karides, kalamar duymayı beklerken kendimi kokoreç, ciğer sipariş ederken buldum.

Kokoreç büyük parçalar halinde tereyağında servis edildi. Yanına kimyon isteyip lokum gibi kokoreçlerimizin keyfini çıkardık.

Güveçte kuzu kokoreç

Ciğerle yüzler gülmeye devam etti.

Kapanış kireçte yapılmış çıtır kabak tatlısı. Daha çok Antalya bölgesinde birbirinden ayrılmayan kabak ve tahin ikilisi de burada da ayrılmaz bütün oluyor.

Kireçte Tahinli Çıtır Kabak

İyiki de gitmişim dedirtenler: tüm mezeler, servis, ortam

Birdaha gittiğimde keşke şu olsa dedirtenler: demleme çay 🙂

Kesinlikle tavsiyedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir